One World Romania, 2011

Az idei fesztivál plakátja

A Csíkszeredába most először eljutó fesztivált Václav Havel egykori cseh köztársasági elnök kezdeményezésére hozták létre 1999-ben, abból a célból, hogy a különböző népek és kultúrák jobban megismerjék egymást. Minden alkalommal kiválasztanak egy fő tematikát, az ifjúság, vagy a nők helyzetét, a környezetvédelmet. E koncepció mentén az eltelt időszakban már több európai fővárosban, Brüsszelben, Madridban, Kijevben, Bukarestben és New Yorkban is megrendezték ezt a seregszemlét.

Romániában előbb a bukaresti Cseh Intézet bonyolította, egy éve azonban az One World Románia Egyesület végzi a helyi szervezést, úgyhogy Monika Štěpánová és Alexandru Solomon közreműködésével, idén nyolc városban tartottak dokumentumfilm-vetítéseket.

A fesztivál szpotja Mihai Constantinescu nyomán:

http://vimeo.com/oneworldromania/spot-one-world-romania-2011

Az idei szlogen: What a wonderful world?! – így, kérdő- és felkiáltójellel –, nem Louis Armstrong örökzöldjére, hanem a korrupcióra utal, mely társadalmi berendezkedéstől függetlenül a legmagasabb szintektől a magánéletig szövi át a világ országainak életét. Armstrong még ma is megvigasztal, gyönyörködtet, hiszen mégiscsak szép és csodálatos ez a világ:

G. Dávid Bíborka, a Csíki Székely Múzeum munkatársa, helyi szervező így nyilatkozott a fesztiválról: „A csíkszeredai közönség első alkalommal láthatott válogatást az One World Románia Filmfesztivál anyagából november 22. és 24. között a múzeum Kossuth Lajos utcai galériájában. A levetített hat alkotás körülbelül 90 érdeklődőt vonzott, ebből többen visszatérő nézők voltak. Ez nagyon jó eredménynek számít, figyelembe véve, hogy első alkalommal vettünk részt a fesztivál vidéki „turnéján”, s azt, hogy a vetítéseket hétköznapokon tartottuk. Az emberi jogok problémakörét boncolgató alkotások rétegfilmek, mindemellett azonban, a visszajelzések alapján mégis elmondhatjuk róluk, hogy változatosak és érdekfeszítőek voltak.”

Íme a hat film címe, amelyeket Csíkszeredában vetítettek, mint ahogyan arról korábban is hírt adtunk:

Bogota change (Változás Bogotában – dán, 2009, 58’),

Thieves by Law (Tisztességes bűnözők – orosz, 2010, 90’),

După revoluție (Forradalom után – román, 2010, 90’),

Valea Corlatului (A Korlát-völgye – román, 2010, 53’),

Pink Saris (Rózsaszín szárik – brit, 2010, 95’),

My Perestroika (Az én peresztrojkám – amerikai, 2010, 87’).

A következőkben ezekre a filmekre és az általuk feldolgozott valóságszeletekre, különösen a volt szocialista államokban és másutt tapasztalható korrupciós beidegződésekre utaló elemzéseinkben fogunk visszatérni.

Simó Márton